مهارت های موردنیاز در مشاور املاک

مهارت های موردنیاز در مشاور املاک

مهارت‌های مورد نیاز مدیران را می‌توان به صورت فنی، انسانی و ادراکی طبقه‌بندی کرد. مهارت به توانایی‌های قابل پرورش شخص که در عملکرد و بقای وظائف منعکس می‌شود بنابراین منظور از مهارت توانایی به کار بردن مؤثر دانش و تجربه شخصی است. ضابطه اصلی مهارت داشتن، اقدام و عمل مؤثر در شرایط متغیر است. 
 موفقیت در مدیریت همواره نیاز به مهارت یک مدیر دارد که این مهارتها به سه بخش تقسیم می شود که در رشته مدیریت (MBA) به آن مهارت‌های سه‌گانه مدیریت می گویند که این سه بخش به شرح زیر است:

۱) مهارت فنی

۲) مهارت رهبری

۳) مهارت ادراکی

برای هر بخش از این مهارت ها نیاز به توانمندی مدیر احساس می شود و یک مدیر چاره ای جز ء رعایت اصول این مهارت ها ندارد.حال با هم هر بخش را بررسی خواهیم نمود:

 

 

 مهارت فنی:

 مهارت فنی یعنی دانایی و توانایی در انجام دادن وظایف خاص که لازمه آن ورزیدگی در کاربرد فنون و ابزار ویژه و شایستگی عملی در رفتار و فعالیت است. مهارت‌های فنی از طریق تحصیل، کارورزی و تجربه حاصل می‌شوند. مدیران معمولاً این مهارت‌ها را طی دوره‌های آموزشی یا کارآموزی فرا می‌گیرند این فنون عبارتند از:

روش‌های برنامه‌ریزی،‌ بودجه‌بندی، کنترل، حسابداری، امور مالی، کارگزینی کارپردازی و……

ویژگی بارز مهارتهای فنی این است که به بالاترین درجه شایستگی و خبرگی در آن می‌توان دست یافت زیرا این نوع مهارت دقیق، مشخص، دارای ضوابط عنیی و قابل اندازه‌گیری است. از این رو، کنترل و ارزشیابی آن، هم در جریان آموزش و هم در مرحله کاربرد و عمل آسان است. یک مدیر برای انجام وظایف خاصی که دارد باید از مهارت‌های فنی کافی برخوردار باشد. مهارت فنی برای یک مدیر املاک  بزرگترین شاخص به حساب می آید که بدلیل گستردگی شغل املاک همواره این دانش و مهارت میبایست توسط مدیر بروزرسانی شود.

مهارت رهبری:

مهارت رهبری یعنی داشتن توانایی در زمینه ایجاد محیط کسب و انجام دادن کار به وسیله کارکنان تحت امر ،استفاده از فعالیت های مؤثر کارکنان، درک انگیزه‌های افراد و تأثیرگذاری بر رفتار آنان.

 داشتن مهارت رهبری مستلزم آن است که شخص بیش از هر چیز خود را بشناسد، به نقاط ضعف و قوت خود آگاه باشد، عقاید و افکارش برخوردار و روشن باشند، اعتماد به نفس داشته باشد، به کارکنان خود اعتماد کند، به عقاید، ارزش‌ها و احساسات آنان احترام بگذارد، آنان را درک کند، از تأثیر گفتار و کردار خویش بر دیگران آگاه باشد و بتواند محیط امن و قابل قبولی برای جلب همکاری کارکنان فراهم سازد.

مهارت رهبری به آسانی قابل حصول نیست و فنون و روش‌های مشخصی ندارد. امروز دانش‌ علمی در قلمرو روان‌شناسی اجتماعی و مردم‌شناسی و تجربه و کارورزی در شرایط گروهی و اجتماعی، به طور غیرمستقیم زمینه دستیابی به مهارت رهبری را فراهم می‌سازند. کنش و واکنش متقابل با مردم و حساسیت نسبت به انگیزه‌ها، انتظارات و رفتارهای آنان کمک می‌کنند تا شخص به مرور بتوانند علل و عوامل شکل‌دهنده رفتار افراد را درک کرده و راه و رسم رهبری و اثرگذاری بر رفتار آنان را بیاموزد.،یک مدیر املاک علاوه بر اقتدار باید به حد کافی از مهارت‌ رهبری بهره‌مند باشد. 

 

مهارت های مورد نیاز مدیران املاک

 

مهارت ادراکی:

مهارت ادراکی یعنی توانایی درک پیچیدگی‌های کل سازمان و تصور همه عناصر و اجزای تشکیل‌دهنده کار و فعالیت سازمانی به صورت یک کل واحد (سیستم) به عبارت دیگر، توانایی درک و تشخیص اینکه کارکردهای گوناگون سازمان به یکدیگر وابسته بوده تغییر در هر یک از بخش‌ها، الزاماً بخش‌های دیگر را تحت تأثیر قرار می‌دهد. آگاهی از این روابط و شناخت اجزا و عناصر مهم در موقعیت‌های مختلف، مدیر را قادر می‌سازد که به طریقی تصمیم‌گیری یا اقدام کند که موجبات اثربخشی سازمان و رضایت کارکنان آن را فراهم نماید. 

ارزش نسبی مهارت‌ها :

همه مشاغل مدیریت مستلزم کاربرد مهارت‌هاست. گرچه در انجام دادن بعضی از وظایف، مهارت‌های سه‌گانه لازم و ملزوم یکدیگر به نظر می‌رسند، با وجود این، ارزش نسبی آنها در سطوح و رده‌های مختلف مدیریت فرق می‌کند. مدیران رنج ها وسرپرستی در مشاورین املاک به مهارت‌های فنی قابل ملاحظه‌ای نیاز دارند زیرا که وظایف آنها غالباً ایجاب می‌کند که مشاورین رنج خود را راهنمایی کنند یا آموزش دهند. در مقابل مدیران کل املاکهای سازمان یافته چندان نیازی به مهارت‌های فنی ندارند بلکه وظایف تصمیم‌گیری، برنامه‌ریزی و سازماندهی ایجاب می‌کند که به مهارت ادراکی قابل ملاحظه‌ای مجهز باشند. مهارت‌های رهبری نیز تقریباً لازمه انجام دادن همه وظایف در همه سطوح مدیریت است زیرا که مدیران صرفنظر از نوع وظایف یا سطح مسئولیت و مقام با افراد سر و کار داشته و برای جلب همکاری و اثرگذاری بر رفتار آنها باید از مهارت‌ رهبری برخوردار باشند. از این رو، امروزه، در مدیریت سازمان‌ها، تأکید بر مهارت‌های رهبری اولویت ویژه‌ای پیدا کرده است. 

 

مهارت های مورد نیاز مدیران املاک

 مدیران املاک باید:

 

۱) با فرهنگ جامعه خود آشنایی کافی داشته باشند. 
۲) از پیشینه تاریخی و تحولات بازار املاک  آگاه باشند. 
۳) از فلسفه ارزش‌ها، هدف‌ها و مقاصد کلی سازمان خود مطلع باشند. 
۴) اصول و فنون حرفه خود را به خوبی بدانند. 
۵) نسبت به کار خود نگرش علمی داشته باشند و در کار خود نوآوری داشته باشند. 
۶) از رهنمود‌های افراد مجرب و موفق در عمل و رفتار تبعیت کنند. 
۷) تشکیلات و اجزا و عناصر سازمان خود را به خوبی بشناسد و بر اداره و کنترل و رهبری آن توانا باشند. 
۸) به وظایف و مسئولیت‌های خود در زمینه آموزشی، پرورشی، فرهنگی، اجتماعی و اداری واقف باشند. 
۹) مشکلات و مسائل بازار املاک را در ارتباط با شرایط و ویژگی‌های جامعه تجزیه و تحلیل کنند. 

۱۰) در زمینه مدیریت، به اقتضای نقش و وظایف خود، دارای مهارت‌های سه‌گانه فنی، رهبری و ادراکی باشند. 
۱۱) در زمینه علوم تربیتی و روان‌شناسی، دانش و معلومات کافی داشته باشند و در موارد لازم کارکنان خود را راهنمایی کنند. 
۱۲) برنامه آموزشی، شغل خود و روش‌ها و وسائل اجرایی آن را به خوبی بشناسند و در اجرای آن مهارت داشته باشند. 
۱۳) روابط متقابل مشاورین و کارکنان با مراجعین را درک کنند. 
۱۴) مسائل و مشکلات روانی و رفتاری مشاورین را  تشخیص دهند و در حل آنها بکوشند. 
۱۵) به فنون اداری و مالی  آشنا باشند. 
۱۶) قوانین و مقررات و مسائل حقوقی حرفه املاک را به خوبی بدانند و برای حل مشکلات جاری از آنها مدد بگیرند. 
۱۷) در زمینه آموزش خود پیشتاز باشند 

۱۸) به اقتضای موقعیت خود باید ملاحظات فرهنگی، اخلاقی، دینی و ایدئولوژیکی جامعه خود را نیز عملاً رعایت کنند. 
مشخصات فوق در افرادی که نقش‌های رهبری و مدیریت را در مشاورین املاک موفق دارند بسیار مشهود است.عمدتاً از طریق پیش‌اندیشی و آینده‌نگری و طرح و اجرای برنامه‌های آموزشی می توانید به املاک خود جان دوباره ای ببخشید.

اگر تجربه کافی را ندارید مشکلی نیست ملک آموز در کنار شماست تا شما را به ایده ال برساند دیگر زمان آن نیست که گفته شود مهارت‌ها و شایستگی‌های لازم فقط از طریق تجربه و عمل قابل حصول است، همانگونه که تغییرات آموزشی در اتحادیه املاک امروزه اثرات مثبت و قابل ملاحظه خود را نشان داده است شما نیز با گذراندن دوره آموزشی ملک آموز خواهید توانست جزئی از موفق ترین  مدیران صنف مشاورین املاک باشید. اثربخشی در مدیریت و رهبری املاک شما نیز از طریق جذب ، تربیت و به کارگماری افرادیکه مستعد و شایسته ایفای چنین نقشی باشند، تحقق خواهد یافت.

img

املاک ملک تو

مطالب مرتبط

نكات مهم هنگام معامله ملک

نكاتي كه بايد هنگام معامله ملک به آن توجه كرد   در...

ادامه مطلب

نحوه محاسبه حق الزحمه مشاورین املاک در معاملات

نحوه محاسبه حق الزحمه مشاورین املاک در...

ادامه مطلب

چند روش بازاریابی مشاوران املاک

چند روش بازاریابی مشاوران املاک بازاریابی املاک و...

ادامه مطلب

پیوستن به گفتگو