نكات مهم هنگام معامله ملک

نكات مهم هنگام معامله ملک

نكاتي كه بايد هنگام معامله ملک به آن توجه كرد

 

در این مقاله سعی بر این داریم تا شما را با نكاتي كه بايد هنگام معامله ملك به آن توجه كرد آشنا سازیم . تا معاملاتی شیرین و بدون دردسری را تجربه کنید .

۱ –  اعتماد: شايد يكي از مهمترين مسئله ها اين است نبايد به هيچ عنوان اعتماد كنيم. از اعتماد كردن بیجا جداً پرهیز نموده و خودتان یا به کمکوکیل معامله را انجام دهید چه بسا ممکن است معتمدترين فرد به شما بدليل بی توجهی دچار اشتباه شود .

۲ – استعلام گرفتن: از طريق دفاتر اسناد رسمي با اخذ استعلام ثبت از آخرین وضعيت ملك و وضعیت توقیفی و ممنوع المعامله نبودن مالک اطمینان حاصل نمایید .

۳ – معامل با افراد ذينفع: با احراز هويت مالک اصلی یا وکیل قانونی وی را شناسايي و سپس معامله كنيد و اصل مدارک مبنی بر مالک بودن فروشنده را حتما رؤیت نموده و حدالامكان قبل از انجام معامله بررسی های لازم برای اطمینان از مالکیت طرف معامله يا قائم مقام وی را انجام دهید و تا قبل از استعلام هیچ پولی پرداخت نکنید.

۴ – طمع كردن: مراقب دلال ها باشيد و تا جايي كه ممكن است با دلال ها وارد معامله نشويد زيرا اكثرا بواسطه چرب زبانی و دروغگویی آنها سعي در پنهان نمودن نيت شوم خود دارند. حتما قبل از خريد ملك با بررسی بیشتر و تحقیق راجع به ملک مورد معامله ،قیمت ، مالکیت ، کاربری ، ممنوع المعامله نبودن مالک و فروشنده ، در طرحهای شهرداری نبودن ملک ،…. اطمینان حاصل نمایید .

۵ – معامله با بنگاه هاي مجوز دار: تا جايي كه ممكن است با بنگاه هاي املاكي فاقد پروانه کسب و کد رهگیری خودداری كنيد زيرا وقتی معامله ای در آنجا به شکل قانونی ثبت شود احتمال کلاهبرداری در آن كمتر است. مزيت کد رهگیریاين است كه اگر فردی بخواهد یک ملک را به چندین نفر بفروشد، تخلفش محرز مي شود و از انجام آن جلوگیری خواهد شد. مزیت دیگر آن جلوگیری از معاملات کاذب مسکن به‌منظور افزایش مصنوعی قیمت‌هاست

۶ – مباشر: نکته مهم دیگر کمک گرفتن از یک مباشر خبره هنگام عقد قرار داد است چون در بسیاری از قراردادها ممكن است حقوق خريدار نادیده گرفته شود و حتی برخی افراد بدون اینکه مفاد قرارداد را بخوانند آنرا امضا کنند.

۷ – جالب است بدانيد طبق قانون اگر فروشنده ای یک ملک را به چند نفر بفروشد مالک، اولین خریدار است. يعني اولين كسي كه ملک را خريداری کرده است مالك است پس هنگام معامله بخصوص با افراد ناشناس کاملا دقت کنید.

۸ – مطمئن شويد تمام تعهدات فروشنده یا خریدار در مبایعه نامه و قرارداد ذکر گردد و همچنين تمام پرداختها چه نقدی و چه بصورتچک باذکر شماره و مبلغ و بانک مربوطه در قرارداد مکتوب گردد. ضمنا سعي كنيد حتما با خود كسي را بعنوان شاهد ببريد.

۹ – باید از در اختیار گذاشتن اسناد و مدارک معتبر خود مانند شناسنامه، گذرنامه، اسناد و مدارک زمین، خانه، مغازه، جواز کسب و … به افراد اکیداً خودداری نمائيد.

۱۰- وجوه مربوط به خرید را صرفاً به فروشنده یا نماینده قانونی وی پرداخت کرده و در رسید قید گردد بابت قسط مورد معامله موضوع قرارداد شماره ….. تاریخ …..

۱۱- معاملات احساسی: معاملاتی که برگرفته از برنامه و روش معاملاتی نیست با احساس سرو کار دارد و به علت اینکه برای این معاملات از تفکر و تعقل استفاده نشده عموما زیان آور هستند. احساسات گوناگونی می تواند در معاملات دخیل باشد اما یک نکته در تمام احساسات معامله گران یکسان است، تمامی معاملات احساسی منجر به ضرر میگردند. احساس غالب، در اکثر موارد طمع برای کسب سود بیشتر است. در حالی که جلوگیری از ضرر نکته مهم تری است. احساسات خود را بشناسید و در زمان خرید کردن تا حد امکان آنها را کنترل کنید.

img

املاک ملک تو

مطالب مرتبط

نحوه محاسبه حق الزحمه مشاورین املاک در معاملات

نحوه محاسبه حق الزحمه مشاورین املاک در...

ادامه مطلب

چند روش بازاریابی مشاوران املاک

چند روش بازاریابی مشاوران املاک بازاریابی املاک و...

ادامه مطلب

۵۳ نکته مهم در معاملات, مسکن ,املاک, خانه ,ساختمان

۵۳ نکته مهم در معاملات   ملک یا خانه ایده آل برای...

ادامه مطلب

پیوستن به گفتگو