سقف کوبیاکس چیست؟ نحوه اجرای آن + فیلم و پاورپوینت

سقف کوبیاکس چیست؟ نحوه اجرای آن + فیلم و پاورپوینت

[WPBEGPAY_SC]

سقف کوبیاکس(cobiax) یک نوع سقف جدید است که از نظر سازه ای بر مبنای سقف های دال بتنی دوطرفه اما متفاوت با آنهاست. که در ادامه به معرفی این سقف نوین و بررسی مزایا و روش های اجرایی آن می پردازیم.

کوبیاکس به انگلیسی: (Cobiax) یکی از روشهای اجرای سقف با استفاده از گویهای پلاستیکی توخالی از جنس پلی اتیلناست.

مجموعه شرکتهای اقماری صاحب فناوریهای Cobiax با مقر اصلی آن در تسوگ (Zug) سوییس و شرکت های اروپایی تابعه آن متخصص طراحی و ساخت دالهای تخت دومحوره سبک با استفاده از بتن مسلح و گوی های توخالی هستند.

در حال حاضر شرکت Cobiax با ارائه دالهای تخت و سبک دومحوره که دارای قابلیتهای مدولار و انعطافپذیری میباشد فناوری و اقتصاد ساخت و ساز ارائه کرده است.

با استفاده از دالهای تخت و سبک کوبیاکس بهینه سازی قابل توجهی را در زمینه به جای دالهای بتنی توپر و یا دیگر دالهای سبک موجود میتوانید ارزش بالایی به ساختمان خود و فرایند ساخت و ساز دهید.

مفهوم کوبیاکس مبنی است بر سقف سازهای با ویژگی ((سقف دال دوطرفه)) مشابه سقف های Cobiax اساس طراحی تکنولوژی بتنی دال دوطرفه مرسوم با این تفاوت که هسته بتن مرکزی در محلهایی که کاربرد سازهای ندارد با گویهای توخالی جایگزین میگردد. (جنس این گویها پلی اتیلن بازیافت یا پلی پروپیلن میباشد)

 

همچنین با شکلگیری غشای بتنی مستحکم در قسمت فوقانی و تحتانی دال به همراه شکلگیری شبکه تیرچه های داخلی در دو امتداد در اثر قراردهی گویها در سرتاسر فضای میانی دال بتنی میتوان باربری مناسبی را برای این دال متصور شد.

 

مزایای فنی سیستم کوبیاکس عبارتند از:

  • باربری دومحوره
  • بهینه سازی المانهای عمودی مانند ستونها و دیوارهای برشی (ستونهای لاغرتر، کاهش ۴۰ درصدی حجمی و عددی ستونها(
  • بهینه سازی دال و فونداسیون (کاهش بارهای وارد بر پی، دالهای تا ۳۰ درصد سبکتر)
  • بهینه سازی المانهای سخت کننده (کاهش بارهای افقی)
  • کاهش ارتفاع کلی سازه (بهینه سازی ارتفاع سقف)
  • و…

 

قابلیت های دیگر سقف کوبیاکس:

 

کوبیاکس قابلیت انطباق با هر گونه معماری را داراست. نحوه چیدمان گوی های توخالی، اندازه و شکل دال بتنی بر اساس مقتضیات پروژه تعیین می گردند. کوبیاکس را می توان همراه با تکنیک های ساختمانی از قبیل پس کشیدگی و یا سازه های مرکب در دهانه بلندتر از ۱۸ متر مورد استفاده قرار داد.

 

img

املاک ملک تو

مطالب مرتبط

روش عجیب مشاوران املاک برای گران کردن مسکن

روش عجیب مشاوران املاک برای گران کردن مسکن سایت...

ادامه مطلب

درباره مشارکت در ساخت

سی و دو نکته کلیدی مشارکت در...

ادامه مطلب

نمای کلاسیک ساختمان ویلایی

10 عکس از یک نمای ساختمان ویلایی – نمای...

ادامه مطلب

پیوستن به گفتگو