ماجرای مسکن مهر و زلزله کرمانشاه چیست؟

ماجرای مسکن مهر و زلزله کرمانشاه چیست؟

ماجرای مسکن مهر و زلزله کرمانشاه چیست؟

امداد رسانی به مردم زلزله زده روستاهای کرمانشاه

البته سیاسی‌کاری در متن مصیبتی اجتماعی که جامعه‌ای را داغ‌دار کرده بی‌سابقه نیست؛ حادثه پلاسکو و سوءاستفاده جریانی خاص در آن نمونه دیگری از سیاسی‌کردن یک رخداد اجتماعی است.

گروه سیاسی خبرگزاری تسنیممونا رحیم بصیری: شامگاه 21 آبان‌ماه زمین‌لرزه‌ای به‌بزرگی 7.3 ریشتر حوالی مرز ایران و عراق را لرزاند. شدت این زمین‌لرزه به‌حدی بود که بسیاری از استان‌های غربی کشورمان این زلزله را احساس کردند، اما به‌دلیل شدت زیاد این زمین‌لرزه در استان کرمانشاه، بیشترین صدمات جانی و مالی در این استان رخ داد.

در ساعات اولیه این حادثه، برق و آب در بسیاری از شهرهای این استان قطع شد و مردم در خیابان‌ها سرگردان شدند. گرچه از همان ساعات اولیه این حادثه سازمان‌های امدادرسان عملیات امدادرسانی را آغاز کردند، اما با توجه به حجم گسترده خرابی‌ها، این زلزله توانست خسارات مالی و جانی زیادی به‌جای گذارد.

بر اساس آمارهای ارائه‌شده و شواهد موجود، در همان ساعات اولیه پس از زلزله، بسیاری از آسیب‌دیدگان در چادرها و اماکن مناسب اسکان داده شدند و امدادرسانی به زخمی‌ها و حادثه‌دیدگان این زمین‌لرزه از سوی سازمان‌های امدادرسان و سپاه و ارتش با قوت ادامه یافت اما نکته‌ای که باعث می‌شد در این بین رنج مردم زلزله‌زده کمتر دیده شود تمرکز برخی جریانات سیاسی و رسانه‌های وابسته به آنها، بر پررنگ جلوه دادن تخریب ساختمان‌های مسکن مهر بود.

در حالی که شدت تخریب در تمام استان با توجه به عمق کم زلزله بسیار زیاد بوده اما این رسانه‌ها با ضعیف جلوه دادن ساختمان‌های مسکن مهر، سعی در زیر سؤال بردن مقاوم‌سازی این سازه‌ها داشتند و در واقع از مصیبت‌بارترین وقایع کشور برای مقاصد جناحی و سیاسی خود بهره‌برداری کردند.

از بامداد دوشنبه، سایت‌ها و کانال‌های اصلاح‌طلب و حامی دولت، به‌دفعات تصاویری از تخریب شدن چند ساختمان در شهرهای غربی کشور منتشر کردند و با اعلام اینکه این ساختمان‌ها مربوط به طرح مسکن مهر هستند، تلاش کردند از فاجعه زلزله، استفاده سیاسی کنند.

از بامداد دوشنبه، سایت‌ها و کانال‌های اصلاح‌طلب و حامی دولت، به‌دفعات تصاویری از تخریب شدن چند ساختمان در شهرهای غربی کشور منتشر کردند و با اعلام اینکه این ساختمان‌ها مربوط به طرح مسکن مهر هستند، تلاش کردند از فاجعه زلزله، استفاده سیاسی کنند.

حتی برخی رسانه‌های منتسب به این جریان، تصویری از کج شدن یک برج در کشور مصر را بازنشر کردند و آن را هم به‌عنوان تخریب مسکن مهر پس از زلزله معرفی کردند.

اسحاق جهانگیری معاون اول دولت دوازدهم نیز در اظهارات خود به این موضوع اشاره کرد و با بیان اینکه خانه‌های تخریب‌شده در زلزله شب گذشته متعلق به ساختمان‌های مسکن مهر بوده است، از وزیر راه و شهرسازی خواست تا با دقت این موضوع را که چرا خانه‌های نوساز تا این حد آسیب‌پذیر بودند، بررسی کند.

این مأموریت در حالی به آخوندی داده شد که به‌گفته مدیر روابط عمومی اداره راه و شهرسازی کرمانشاه از حدود 450 کشته زلزله اخیر تنها دونفر مربوط به ساختمان‌های مسکن مهر بودند، یعنی تنها 4 درصد تلفات مربوط به مسکن مهر بوده است.

البته باید توجه داشت که مدیرکل راه و شهرسازی استان کرمانشاه، پایین بودن کیفیت ساخت مسکن مهر سرپل ذهاب را منکر شده و علت خسارات وارده را قرار گرفتن آن به‌روی گسل دانسته و یادآور شده: در این شهرستان دو پروژه 500واحدی و 205واحدی مسکن مهر داریم که پروژه اول با توجه به قرار گرفتن آن به‌روی گسل آسیب جدی دیده‌اند و این موضوع به‌دلیل پایین بودن کیفیت ساخت مسکن مهر نبوده بلکه تمام ساختمان‌ها و سازه‌های آن منطقه حتی اداره راه و شهرسازی این شهرستان که ساختمانی یک‌طبقه است آسیب دیده‌اند.

اظهارات این مدیر میدانی به‌ویژه آنجا اهمیتی دوچندان می‌یابد که گزارش‌ها حاکی از تلفات بالا در روستاهای این منطقه است، روستاهایی که از قضا خبری از مسکن مهر هم در آنها نیست.

از طرفی تمرکز رسانه‌های اصلاح‌طلب و حامی دولت بر تخریب واحدهای مسکن مهر در زلزله یکشنبه‌شب در حالی است که در چهار سال اخیر تعدادی از واحدهای مسکن مهر تکمیل و افتتاح شد که اتفاقاً واحدهای مسکن مهر استان کرمانشاه که در زلزله اخیر آسیب دیدند، از جمله واحدهایی بودند که در دولت یازدهم تکمیل و افتتاح شدند، در واقع براساس اخبار منتشرشده در رسانه‌ها و پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی، مسکن مهر سر‌پل ذهاب در دولت آقای روحانی و همزمان با دهه فجر سال 94 افتتاح شده است اما این رسانه‌ها به این واقعیت اشاره نمی‌کنند و تلاش دارند تخریب این واحدها را به گردن دولت‌های نهم و دهم بیندازند.

 

در نتیجه اگر هم واحدهای مسکن مهر دچار نقص فنی و عدم ایمنی بودند، مسئولان فعلی نیز به‌سهم خود مقصرند. ضمن آن‌که اصولاً مسائل ایمنی و فنی ساختمان‌ها فقط منحصر به دولت نیست و نظام مهندسی و شهرداری‌ها هم در این زمینه مسئولیت دارند.

البته سیاسی‌کاری در متن مصیبتی اجتماعی که جامعه‌ای را داغ‌دار کرده چندان بی‌سابقه نیست و حادثه دلخراش پلاسکو و سوءاستفاده جریانی خاص در آن نمونه دیگری از سیاسی کردن یک رخداد اجتماعی است، بحرانی که برخی جریانات بدون توجه به سنگینی مصیبت وارده و در شرایطی که اجساد آتش‌نشانان هنوز زیر خروارها آوار دفن شده بود، تمام تلاش خود را در مقصرتراشی به‌کار بستند تا از نتایج آن در انتخابات سال 96 استفاده کنند.

در هرحال زلزله و سایر حوادث طبیعی، فرصت مناسبی برای پیگیری اغراض جناحی نیست اما متأسفانه برخی جریانات سیاسی در دل چنین مصیبت‌هایی هم اغراض جناحی خود را پیگیری می‌کنند.

img

املاک ملک تو

مطالب مرتبط

وام مسکن در تهران ۲۵۰ میلیون تومان شد

وام مسکن در تهران ۲۵۰ میلیون تومان شد مدیر امور...

ادامه مطلب

وام مسکن ۲۴۰ میلیونی زوجین

وام مسکن ۲۴۰ میلیونی زوجین، از شرایط دریافت تا...

ادامه مطلب

روش عجیب مشاوران املاک برای گران کردن مسکن

روش عجیب مشاوران املاک برای گران کردن مسکن سایت...

ادامه مطلب

پیوستن به گفتگو