غول خفته تورم مسکن از خواب بیدار می‌شود؟

غول خفته تورم مسکن از خواب بیدار می‌شود؟

غول خفته تورم مسکن از خواب بیدار می‌شود؟

تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از قیمت مصالح ساختمانی نشان می‌دهد که هزینه تهیه مواد اولیه ساخت مسکن بالا رفته است.

غول خفته تورم مسکن از خواب بیدار می‌شود؟

گروه اقتصادی- تمام اعداد بیانگر آن است که احتمالا غول خفته تورم مسکن در حال بیرون آمدن از شیشه است؛ این هشدار در حالی وجود دارد چند سالی است بازار مسکن در رکود به‌سر می‌برد.

به گزارش افکارنیوز، تازه‌ترین گزارش مرکز آمار ایران از قیمت مصالح ساختمانی نشان می‌دهد که هزینه تهیه مواد اولیه ساخت مسکن بالا رفته است. مصالح‌فروشان نیز این موضوع را تایید می‌کنند و معتقدند که از ابتدای امسال تا به امروز، قیمت مصالح ساختمانی از افزایش قابل توجهی برخوردار بوده است.

بنا به گزارش مرکز آمار ایران، در نیمه اول سال 1396 نسبت به نیمه اول پارسال سنگ پلاک صیقلی تراورتن سفید درجه یک 15.9 درصد، آجر ماشینی سوراخ‌دار سفید 5.5 سانتی 24.9 درصد، بلوک سفالی آجر تیغه 22.3 درصد، ماسه شسته 38.9 درصد، آجر فشاری 12.2 درصد گران شده است. همچنین تیرآهن نمره 14 حدود 52.5 درصد، تیرآهن نمره 16 حدود 41.7 درصد و تیرآهن نمره 18 حدود 69.1 درصد افزایش قیمت داشته است.

بنا به این گزارش، میلگرد آجدار نمره 10 حدود 47.4 درصد، میلگرد آجدار نمره 12 حدود 46.7 درصد و میلگرد آجدار نمره 14 حدود 46.1 درصد رشد قیمت داشته است.

تاثیر قیمت مصالح ساختمانی را در سال 97 می‌بینید

در چنین شرایطی، به ادغان بسیاری از فعالان بازار مسکن، این رویه افزایش قیمت مصالح ساختمانی به طور قطع در آینده نزدیک باعث می‌شود که بار گرانی مصالح ساختمانی روی دوش مسکن بیفتد.

پیش از این، رییس اتحادیه فروشندگان آهن گفته بود افزایش قیمت مصالح ساختمانی تاثیر خود را در سال‌های ۹۷ و ۹۸ بر بازار مسکن خواهد گذاشت.

محمد آزاد با اشاره به رونق خرید در بازار مسکن، عنوان کرده بود: سیاست‌های دولت در کاهش نرخ سود بانکی، نوسانات قیمتدلار و ارائه وام مسکن عاملی شده تا بازار شاهد رشد 10 تا 15 درصدی قیمت مسکن در 6 ماهه امسال باشد.

وی با بیان اینکه همین امر عاملی می‌شود تا در آینده تغییرات قیمتی هم در مصالح ساختمانی به وجود آید، متذکر شده بود: البته افزایش قیمت مصالح ساختمانی تأثیر خود را در سال‌های 97 و 98 بر بازار مسکن خواهد گذاشت.

رییس اتحادیه فروشندگان آهن با اشاره به افزایش 70 درصدی قیمت آهن از خرداد تا شهریورماه امسال، گفته بود: دلیل این افزایش قیمت‌ها تغییرات قیمت‌های جهانی بود که در حال حاضر این موضوع مرتفع شده  و قیمت آهن در بازار متعادل است.

قیمت مصالح

افزایش تقاضا محلی از اعراب ندارد

در این میان، حسین مهاجر، از فعالان حوزه ساخت مسکن با اشاره به نقش حایز اهمیت و تعیین‌کننده نظارت و تلاش برای ایجاد تعادل میان عرضه و تقاضا در ثبات قیمت‌ها، می‌گوید: بدون تردید در صورت عدم اتخاذ تدابیر هوشمندانه در این بخش (عرضه و تقاضا)، بازار مسکن تحت‌تاثیر این عدم توازن قرار خواهد گرفت.

وی می‌افزاید: برخی ریشه این افزایش قیمت‌ها را در تغییرات ایجاد شده در نرخ جهانی مصالح مذکور، به خصوص آهن، عنوان می‌کنند که به اعتقاد بنده این تحلیل آن‌چنان که باید مبتنی بر واقعیت ها نیست.

مهاجر تصریح می‌کند: متاسفانه تاثیر قیمت جهانی تنها در زمان افزایش قیمت ملموس می‌شود و سوال این است، چرا در مقاطعی که قیمت‌ها در بازار جهانی کاهش می‌یابد به تاسی و تأثیر از بازار جهانی و متناسب با آن، نرخ ها و قیمت ها افت پیدا نمی‌کند. به عنوان نمونه، قریب دو سال پیش، نرخ جهانی آهن و فولاد با کاهش 50 تا 60 درصدی همراه شد اما در بازار ایران، قیمت مصالح اشاره شده تنها 15 درصد تنزل پیدا کرد.

وی عنوان می‌کند: متاسفانه شرایط حاکم بر نظام عرضه و تقاضا نیز رضایت بخش و امیدوار کننده نیست و بعضا در برخی عرصه‌ها، میزان ضریب تقاضا دو برابر عرضه برآورد می‌شود که این عدم تعادل و توازن، می‌تواند به‌صورت مستقیم و غیر مستقیم بر نرخ و قیمت مصالحی همچون آهن اثرگذار باشد.

مهاجر متذکر می‌شود: ناگفته نماند که عدم توازن و تعادل اشاره شده ناشی از افزایش ضریب تقاضا در بازار نیست، زیرا در شرایط رکود، افزایش تقاضا محلی از اعراب ندارد و در واقع این ضریب عرضه است که با کاهش مواجه شده  اما در هر حال نمی‌توان این نوسانات را در خیز احتمالی قیمت‌ها بلا تاثیر قلمداد کرد. در چنین شرایطی، ورود و مداخله دستگاه‌های ذی‌ربط برای نظارت هر چه بیشتر، ضرورتی است که در صورت تحقق و حصول آن، کنترل و اعمال ثبات منطقی در قیمت بازار مسکن و بخصوص در بخش نهاده ها و مصالح ساختمانی دور از دسترس نخواهد بود.

img

املاک ملک تو

مطالب مرتبط

اخذ الکترونیکی مالیات نقل و انتقال املاک

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه اخذ الکترونیکی مالیات...

ادامه مطلب

افزایش ۹۲ درصدی قیمت مسکن در آذرماه

افزایش ۹۲ درصدی قیمت مسکن در آذرماه   بررسی...

ادامه مطلب

ایست قیمت مسکن در مهرماه

قیمت مسکن شهر تهران در اولین ماه پاییز پس از دو افت...

ادامه مطلب

پیوستن به گفتگو