حرفه‌ مشاور املاک را برگزیده‌اید؟

شغل مشاور املاک حرفه‌ای است دارای صنف است و قوانین و مقررات مربوط به خود را دارد. مشاوران املاک پس از برقراری معامله میان خریدار و فروشنده یا مالک و مستاجر و نهایی‌شدن آن مبلغی را به‌عنوان دستمزد دریافت می‌کنند.  این کسب‌وکارِ با قدمت در بازار مسکن ایران  در دسته‌ی مشاغل پردرآمد و سودآور دسته‌بندی می‌شود.

 

قدم‌های اول را برای راه‌اندازی یک مشاور املاک بردارید

این بیزینس هم مانند تمامی مشاغل، در مرحله اول نیاز به دریافت مجوز دارد. یک مشاور املاک باید برای دریافت مجوز به صنف مربوط به خود مراجعه کند. جوازکسب پس از رایزنی میان اتحادیه‌ی مشاوران املاک، پلیس اماکن، مجامع امور صنفی تولیدی و توزیعی و وزارت بازرگانی صادر می‌شود. اتحادیه مشاوران املاک برای صدور جواز کسب به نام فرد متقاضی شروط خاصی را مطرح کرده‌است.

سه مرحله‌ی دریافت جواز کسب مشاور املاک

  1. در مرحله‌ی اول متقاضی یک درخواست کتبی جهت دریافت پروانه‌ی کسب ارائه داده، آن‌را ثبت می‌کند و رسیدی را دریافت می‌نماید. کمیسیون بازرسی اتحادیه از واحد صنفی مربوطه بازدید می‌کند، درخواست پروانه‌ی کسب را بررسی می‌نماید و در جلسه‌ی هیئت مدیره به متقاضی پاسخ کتبی خواهد داد.
  2. در مرحله‌ی دوم سند مالکیت یا اجاره‌نامه‌ی رسمی یا عادی متقاضی بنام متقاضی صورت در محضر رسمی می‌شود.
  3. در مرحله‌ی سوم مبایعه‌نامه به نام متقاضی، حکم قطعی دادگاه مبنی بر الزام به تنظیم سند اجاره، رسید پرداخت اجاره بهای معتبر و قرارداد اجاره‌ی محل کسب با ادارات و سازمانهای دولتی، نهادها، شهرداری، شرکت‌های تعاونی مسکن و شرکت‌های خاص صنفی، شرکت‌های تحت پوشش سازمان‌های دولتی و نهادها به اتحادیه ارائه می‌شود. در این مرحله همچنین مدارک با ارائه‌ی گواهی پایان خدمت، گواهی معافیت دائم ، گواهی اشتغال به تحصیل یا گواهی معتبر مبنی بر داشتن معافیت پزشکی از حوزه نظام وظیفه تکمیل شده و مدارک مرسوم اداری براساس فهرست مورد تایید اتحادیه از طرف متقاضی ارائه می‌شود.

پس از دریافت مجوز مهمترین اصل، مهمترین اولویت یافتن محلی مناسب برای راه‌اندازی بنگاه معاملات و استخدام نیروی متخصص است. با توجه به نیاز به وجود نیروی متخصص در هر شغل، گذراندن دوره‌های مشاوران املاک حرفه‌ای آلونک برای آموزش متقاضیان می‌تواند راه‌گشا باشد.
راه‌اندازی این کسب‌و‌کار چه هزینه‌هایی دارد

دریافت مجوز هزینه‌ی چندانی ندارد، اما اجاره یا خرید مکانی برای راه‌اندازی این کسب و کار که متراژی حداقل بین ۲۰ تا ۳۰ متر داشته باشد هزینه‌بر است. بعد از شروع به کار، مهم‌ترین هزینه پرداخت هزینه‌ی مالیات، حقوق یا پورسانت کارمندان و حق‌الزحمه‌ی آنهاست.

این شغل مناسب چه کسانی است

زمانی وجود داشت که بازنشستگان وارد این کار می‌شدند، اما امروزه این شغل از سوی جوانان بسیاری مورد استقبال قرار گرفته‌است. براسا آمار رسمی از اتحادیه‌ی مشاوران املاک در حال حاضر بیش از ۷هزار بنگاه معاملاتی در شهر تهران مشغول به فعالیت هستند.

مشاوران املاک چطور کسب درآمد می‌کنند

مشاوران املاک در واقع در ازای برقرار هر معامله میان خریدار و فروشنده یا مالک و مستاجر مبلغی را به‌عنوان حق کمیسیون دریافت می‌کنند. در حال حاضر برای معاملات املاک تا ۳۰ میلیون تومان از هر طرف معامله نیم درصد مبلغ مورد معامله و برای معاملات املاک از ۳۰ میلیون تومان تا ۵۰ میلیون تومان، برای تا ۳۰ میلیون تومان اول نیم درصد و برای مازاد آن نسبت به مبلغ مازاد از هر طرف معامله ۷۵ صدم درصد، برای معاملات املاک از ۵۰ میلیون تومان تا ۱۰۰ میلیون تومان، برای تا ۳۰ میلیون اول نیم درصد و مازاد آن تا ۵۰ میلیون تومان ۷۵ صدم درصد و برای مازاد آن نیم درصد از هر طرف معامله، برای معاملات املاک بیش از ۱۰۰ میلیون تومان، برای تا ۱۰۰ میلیون تومان آن طبق بندهای ۱ و ۲ و ۳ مصوبه مذکور و برای مازاد آن ۲۵ صدم درصد به‌عنوان کارمزد از هر طرف معامله دریافت می‌شود. بابت کارمزد اجاره یک‌چهارم اجاره‌ی ماهیانه از هر طرف معامله دریافت شده و در معاملات رهن کارمزد دریافتی بر مبنای یک چهارم میزان اجاره‌بهای ماهیانه از هر طرف معامله محاسبه می‌شود.

 

img

املاک ملک تو

مطالب مرتبط

نكات مهم هنگام معامله ملک

نكاتي كه بايد هنگام معامله ملک به آن توجه كرد   در...

ادامه مطلب

نحوه محاسبه حق الزحمه مشاورین املاک در معاملات

نحوه محاسبه حق الزحمه مشاورین املاک در...

ادامه مطلب

چند روش بازاریابی مشاوران املاک

چند روش بازاریابی مشاوران املاک بازاریابی املاک و...

ادامه مطلب

پیوستن به گفتگو