اصول اولیه ایمنی سازی خانه در برابر زلزله

نگاه دقیق و بدون غرض ورزی، درباره خانه های ساخته شده در استان کرمانشاه که نتوانستند در برابر زلزله تاب لازم را داشته باشند، بار دیگر نشان می دهد که مهندسی درست سازه ها در ایران، کیفیت لازم را ندارد.

 

به گزارش آلونک، یکی از مهم ترین مسالی که در زیمنه ساخت خانه ها به آن توجه نمی‌شود، ایمنی آن خانه است. البته فرض همه مردم بر این است که در این دوران، استانداردهای لازم از سوی مراجع قانونی برای ساخت خانه لحاظ شده است، ولی آیا این همه نقطه اتکایی است که برای خرید خانه باید در نظر داشت؟

 

قطعا پاسخ خیر است. اینکه در بسیاری از مناطق کشور ما خانه‌ها دقیقا بر روی گسل ها ساخته شده اند را به هر حال باید به عنوان یک معیار منفی محاسبه کنیم، ولی آیا نباید در روزگاری که برای یک درصد ناایمن بودن، سازه ها در همه جای دنیا ساخته نمی شوند، فکری اساسی کرد؟

به هر حال دوستان پیمانکار لازم است حداقل اقدام های معمول را برای ایمنی خانه ها در نظر بگیرند تا بتوانند در شرایط بحرانی نسبت به آمادگی در برابر این حادثه های مهیب آمادگی داشته باشند

آیا محل زندگیتان امن است ؟

نقاط ضعف ساختمانتان را شناسایی کنید و آنها را تقویت نمایید. ساختمانها طوری ساخته می شوند که در برابر نیروی ثقلشان که به طرف پایین است مقاومت می نمایند؛ در حالی که زلزله، ساختمانها را در همه جهات مخصوصاً جهت افقی تکان می دهد.  چند عامل مختلف می توانند مقاومت ساختمان را در برابر نیروهای زلزله کم کند.

مشکلات معمول ساختمان

بیشتر ساختمانها به اندازه لازم مقاوم نیستند. در ادامه  مشکلاتی که بیشتر ساختمانها دارند و چگونگی رفع آنها، آمده است. وقتی متوجه شدید که ساختمانتان یک یا چند مورد از اشکالات را دارد با تعیین اولویت شروع به رفع آنها کنید. ( اگر شما مستاجرید به بخش پایانی توجه کنید).

فونداسیون ضعیف: به زیر ساختمانتان نگاه کنید. اگر فونداسیون خراب شده و یا به شکل فونداسیونهای منفرد ساخته شده است با پیمانکار یا مهندسین مجرب در رابطه با جایگزینی آن با فونداسیون گسترده مشاوره کنید. بولتهای داخل Mudstill پیدا کنید. فاصله آنها نباید بیش از ۱٫۸ متر در ساختمانهای یک طبقه و  ۱٫۲ متر در ساختمانهای چند طبقه باشد. افزودن بولت در ساختمانهایی که شرایط لازم را ندارد یکی از مهمترین گامها در مقاوم سازی است. اینکار می تواند بوسیله یک پیمانکار یا برخی از افراد که در مقاوم سازی ساختمانها تجربه دارند انجام گردد.

دیوارهای ناقص و متصل نشده

خانه هایی که دارای ستونهای غیر متصل به هم هستند بایستی ستونهای آنها توسط ورقه هایی به هم وصل گردد.

شما یا پیمانکارتان می توانید دیوارهای سست را با هزینه ای نه چندان زیاد مقاوم کنید.

 

طبقات اول نرم: به خروجی های بزرگ در طبقه اول توجه کنید( مانند در پارکینگ یا خانه های چوبی که روی پایه هایی باز ساخته می شوند). با متخصصین جهت مقاوم سازی این بخشها مشورت کنید.

 

خانه های آجری: تمام ساختمانهای آجری باید مقاوم سازی شوند. برخی تشکیلات، برنامه های مدونی برای مقاوم سازی این نوع از ساختمانها دارند. اگر شما بخشهای آجری در ساختمانتان دارید بایستی با متخصصین در این رابطه مشورت کنید.  تخریب شومینه های غیرمقاوم، مشکل معمول در هنگام زلزله است.

 

img

املاک ملک تو

مطالب مرتبط

وام مسکن در تهران ۲۵۰ میلیون تومان شد

وام مسکن در تهران ۲۵۰ میلیون تومان شد مدیر امور...

ادامه مطلب

وام مسکن ۲۴۰ میلیونی زوجین

وام مسکن ۲۴۰ میلیونی زوجین، از شرایط دریافت تا...

ادامه مطلب

کابینت انزو ، کابینت کلاسیک با رنگ پلیشی

آنچه در ایران تحت عنوان کابینت آشپزخانه انزو فروخته...

ادامه مطلب

پیوستن به گفتگو