آمار متقاضیان مسکن افزایش یافت

در شش ماهه نخست امسال بازار مسکن نسبت به مدت مشابه سال گذشته تا حدودی وضعیت بهتری داشته است. از یک طرف سرمایه‌گذاری در بافت‌های متراکم و پرجمعیت زیادتر شده و از طرف دیگر تعداد معاملات خرید واحدهای کمتر از ۸۰ متر افزایش پیدا کرده است. هم‌چنین تقاضا برای دریافت وام و تسهیلات خرید مسکن نسبت به سال قبل نشان دهنده رشد چشمگیری است.

در حال حاضر بازار مسکن شهر تهران تحت تاثیر پنج عامل محرک شامل نزدیک شدن قیمت مسکن به کف،افزایش نسبی ارزش افزوده بخش ساختمان، التهاب موجود در بازار اجاره در تابستان سال جاری ، کاهش نرخ سود بانکی و انتظار برای کم شدن سود تسهیلات مسکن، آماده ورود به دوره رونق خود است.. پیش بینی کارشناسان برای آینده قیمت مسکن شامل افزایش ۱۰ درصد متناسب با نرخ تورم می باشد ؛ هرچند اکثر کارشناسان اعتقاد دارند جهش قیمتی در کار نخواهد بود. یکی از دلایل  جهش یکباره نداشتن قیمت مسکن برگشتن این بازار به مسیر قبل از سال ۱۳۸۴ است که دولت یازدهم این بازار را مجددا از طریق نظام پس انداز مبتنی بر تقاضای واقعی تنظیم می کند.

از طرف دیگر بر اساس اعلام بانک مسکن،  در نیمه اولسال جاری مجموعا ۲۲۲۸ فقره تسهیلات خرید مسکن از طرف صندوق پس‌انداز مسکن یکم به متقاضیان خانه‌اولی شهر تهران پرداخت گردید که این میزان با بیش از نیمی از حجم کل تسهیلات پرداختی از طرف این صندوق از خردادماه ۹۵ تا پایان شهریور امسال معادل است . از ابتدای پرداخت تسهیلات خرید مسکن به خانه‌اولی‌ها ازسوی صندوق پس‌انداز مسکن یکم تا آخر تابستان سال جاری-بازه ۱۶ ماهه- مجموعا  ۵۳۰۰ فقره تسهیلات خرید مسکن به متقاضیان خانه‌اولی ساکن پایتخت پرداخت صورت گرفته است.

این آمار درحالی است که میزان پرداخت تسهیلات خرید مسکن برای خانه‌اولی‌های شهر تهران در شهریورماه سال جاری، در یک رکوردزنی بی‌سابقه به بیش از ۸۰۰ فقره تسهیلات رشد داشت که با توجه به افزایش استقبال متقاضیان خانه‌اولی از ثبت‌نام در این صندوق، پیش‌بینی شده است که روند صعودی میزان تسهیلات پرداختی طی ماه‌های پیش‌رو ادامه یابد.

این آمار در حالی اتفاق افتاد که میزان تسهیلات پرداختی به متقاضیان خانه‌اولی کل کشور از سوی صندوق پس‌انداز مسکن یکم در دو ماه مرداد و شهریور ۹۶ دارای رکوردزنی بی‌سابقه بوده و از مرز دو هزار فقره تسهیلات گذشت و منجر به پرداخت دو هزار و ۲۲۴ فقره تسهیلات در مرداد و همچنین دو هزار و۷۳۱ فقره تسهیلات در شهریورماه سال جاری شد.

از طرف دیگر طی شش‌ماهه اول سال جاری، در مجموع ۹ هزار و ۳۳۲ فقره تسهیلات پرداختی از مجموع ۱۶ هزار و ۳۳۰ فقره تسهیلات، کل تسهیلات پرداخت شده به متقاضیان خانه‌اولی کل کشور، پرداخت گردید که این آمار نشان‌دهنده رشد چشمگیر پرداخت تسهیلات به متقاضیان در نیمه اول امسال است.

این در حالی است که در شهریور سال قبل تنها ۶۷۶ فقره تسهیلات از سوی صندوق پس‌انداز مسکن یکم به سپرده‌گذاران این صندوق در کل کشور پرداخت گردید. از دیگر سو کارنامه بیست و هشت ماهه ثبت‌نام متقاضیان در صندوق پس‌انداز مسکن یکم هم از ثبت رکوردی جدید در این صندوق طی شش ماهه اول سال جاری حکایت می کند.

از طرف دیگر بررسی رشد ارزش افزوه بخش ساختمان از سال ۱۳۹۱ نشان دهنده این است که این بخش پس ازگذراندن یک دوره طولانی رکود، در حال حاضر به رشد مثبت رسیده است. رشد این بخش طی سالهای ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۵ به ترتیب برابر با ۳.۶-، ۳.۱-، ۰.۴-، ۱۳.۵- و ۱۴.۹- بوده است ولی بر اساس آمار جدید فعالیتهای بخش ساختمان بعد از ۱۸ فصل رشد مداوم منفی، در زمستان سال ۱۳۹۵ به رشد مثبت ۴ درصد رسیده است که دلیل این رشد زیاد شدن صدور پروانه های ساختمانی اعلام شده است.

تابستان امسال نیز با افزایش خرید و فروش خانه‌های قدیمی و ارزان قیمت همراه بود. در شهریور امسال معاملات خانه‌های ۱۶ تا ۲۰ سال و نیز ۲۰ سال به بالا به ترتیب ۶۰ و ۴۱ درصد نسبت به ماه مشابه سال گذشته رشد داشت. بعد از بررسی‌ علت این افزایش مشخص شد کافی نبودن تسهیلات خانه اولی‌ها برای خرید واحدهای کلید نخورده از یک طرف و افزایش شرط سقف سنی واحدهای مسکونی به ۲۰ سال برای پرداخت وام در این امر تاثیر گذار بوده است.از سوی دیگر بخش زیادی از متقاضیان واحدهای نوساز به دلیل نگرانی از رشد ۱۰ درصدی قیمت مسکن، شروع به سریعتر خریدن واحدهای مسکونی خود کردند و اقدام به خرید واحدهای قدیمی‌ساز نمودند.

منبع : اقتصادآنلاین

img

املاک ملک تو

مطالب مرتبط

اخذ الکترونیکی مالیات نقل و انتقال املاک

معاون وزیر اقتصاد با بیان اینکه اخذ الکترونیکی مالیات...

ادامه مطلب

افزایش ۹۲ درصدی قیمت مسکن در آذرماه

افزایش ۹۲ درصدی قیمت مسکن در آذرماه   بررسی...

ادامه مطلب

ایست قیمت مسکن در مهرماه

قیمت مسکن شهر تهران در اولین ماه پاییز پس از دو افت...

ادامه مطلب

پیوستن به گفتگو